Cześć, post jest nietypowy, bo wyjątkowo nie będzie nagrania. Spisując pomysły na podkasty bazuję na moich odczuciach oraz problemach moich kursantów, jednak chciałabym poznać Twoją opinię. Jakie aspekty gramatyki są dla Ciebie wyjątkowo niejasne? Jakie zagadnienia gramatyczne chciałbyś/ chciałbyś powtórzyć?

Jak już pewnie zauważyliście moje podkasty to nie tylko gramatyka, ale uważam że na samym początku warto o nią zadbać, żeby nie wykształcać błędnych nawyków w tworzeniu zdań. W kolejnych wpisach będzie czekała na was spora dawka słownictwa i tutaj też chciałabym poznać Twoją opinię. Jakie tematy są dla Ciebie szczególnie interesujące? Swoje opinie możecie wyrażać w komentarzach lub w prywatnej wiadomości na tedesconiemiecki@gmail.com. Pamiętajcie, że każdy odcinek nagrywam z myślą o Was, dlatego ważne jest dla mnie Wasze zdanie i Wasze potrzeby językowe.  Pozdrawiam Was i życzę dużo sukcesów w nauce języka niemieckiego.

4 komentarze

 1. Tomasz Pawlicki

  Ja mam problem z zapamiętywaniem rodzajników po jakimś czasie der Fish zmienia się w das Fish itp, chciałbym zapytać jak nauczyć się szybko dopasowywać końcówki w przypadkach niby znam tabelki ale zanim to sobie ogarnę jaki przypadek i jaka końcówka to chwile zajmie, a przecież to język mówiony i moi rozmówcy nie będą czekać

  Odpowiedz
  • Joanna Fryske

   Myślę, że każdy kto uczy się niemieckiego i to obojętnie na jakim poziomie boryka się z problemem rodzajnika i odmiany rzeczownika. Czasownik w języku niemieckim nie jest problematyczny ale rzeczownik to prawdziwe wyzwanie. O ile w ćwiczeniach gramatycznych jeszcze nam to jakoś wychodzi to w rozmowie trudno już dobrać w tak ekspresowym tempie rodzajnik. Taki odcinek z pewnością się pojawi.

   Odpowiedz
 2. MK

  A ja mam problemy ze zdaniami sich waschen ,sich anziehen 🙂

  Odpowiedz
  • Joanna Fryske

   Sich waschen, sich anziehen to tak zwane czasowniki zwrotne. W języku polskim też mamy takie czasowniki, jednak są one prostsze, ponieważ każde się występuję w takiej samej formie w każdej osobie. Ja się myję, ty się myjesz, my się myjemy- wszędzie się. A w języku niemieckim prawie każda osoba ma swoje się: ich wasche mich, du wäschst dich, er sie es wäscht sich, wir waschen uns, ihr wascht euch, Sie sie waschen sich. Trzeba te wszystkie sich z osobna zapamietać. Zagadnienie zapisane, taki odcinek będzie.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *