hej! 

Dzisiejszy odcinek mam nadzieję będzie paliwem dla Twojego słownictwa i to w szczególności potocznego, czyli takiego, który na ulicy króluje,  a w podręcznikach nie istnieje. 

Swoją drogą nie uważasz, że większość podręczników jest jakby oderwana od życia i od faktycznie używanego języka? Pierwszy mój dłuższy niż godzinny pobyt w Niemczech był na wymianie w gimnazjum i wtedy miałam wrażenie, że mówię jak jakiś Mieszko I, językiem tak archaicznym i sztucznym, ale co tam, najważniejsze że końcówki i szyk zdania się zgadzał. Dlatego dziś mam dla Ciebie potoczne, nagminnie używane słówka, dowiesz się jak potocznie powiedzieć, że coś jest bardzo małe, bardzo duże, bardzo słodkie, bardzo no po prostu bardzo. Dowiesz się powiedzieć, że jakieś malutkie dziecko jest słodziutkie, że nowy iphone jest strasznie drogi, że uwielbiasz jak twoje mieszkanie jest czyściutkie, nie czyste ale takie właśnie wypucowane, i jak powiedzieć, że po całym tygodniu padasz na twarz ze zmęczenia.

Jeszcze jedna wskazówka, postaraj się wyobrażać rzeczy, o których mówię, jeśli będę mówiła o nowiutkim samochodzie, to wyobraź sobie jakieś najnowsze bmw, jeśli będę mówiła o malutkiej mrówce to wyobraź sobie taką mini mini mrówkę, wtedy Twój mózg o wiele lepiej to wszystko zapamięta.

Mam nadzieję, że ten odcinek okaże się dla Ciebie przydatny. 

Pozdrawiam Cię serdecznie!

%d bloggers like this: